Vasiṣṭhāsana – moč, ravnotežje in modrost v enem položaju.
Vasiṣṭhāsana joga položaj, znana tudi kot stranska deska (side plank), je več kot le fizičen izziv. Je položaj, ki gradi notranjo stabilnost, odpira pot do zaupanja v lastno moč in nas vabi v prostor ravnovesja – tako na blazini kot v življenju.
Zakaj izvajati Vasiṣṭhāsano?
Čeprav se morda na prvi pogled zdi “samo še ena različica deske”, je Vasiṣṭhāsana v resnici precej več:
- Krepi jedro (core) – še posebej stranske trebušne mišice (obliques), ki so ključne za stabilnost trupa.
- Krepi zapestja, rame in roke, ter uči pravilno aktivacijo celotne mišične verige.
- Poglablja dih, saj zahteva zbranost in nadzor.
- Izboljšuje ravnotežje in zavedanje telesa v prostoru.
- Aktivira manipura čakro (solarni pleksus) – center moči, samozavesti in odločnosti.
Progresivna pot do položaja
Na vadbah joge bomo do Vasiṣṭhāsane prišli postopoma in varno, preko različnih variacij, drugih položajev in priprav. Vsak izmed nas ima lahko svojo različico tega položaja – naj gre za pokrčeno zgornje koleno, oporo s podlaktijo, leže na boku ali povsem klasični položaj z iztegnjeno roko in nogo.
Ključno je, da najdemo stik s svojo močjo in zaupanje v lastno telo.
Simbolika: najdi stabilnost v nestabilnosti
Tako kot v življenju – tudi v tem položaju nismo v ravnovesju zaradi popolnega miru, ampak ker se znamo odzvati na gibanje, na spremembe, na izzive. Vasiṣṭhāsana nas uči prav tega: notranjega ravnotežja, ki ni odvisno od zunanjega sveta.
Pridruži se tedenskim vadbam in skupaj stopimo na pot modrosti in ravnotežja skozi prakso Vasiṣṭhāsane.
Namaste.
Legenda o modrecu Vasiṣṭhi
Vasiṣṭha je bil eden izmed sedmih velikih modrecev (saptarishi) in dvornik bogu Brahmi. Živel je v skladu z načeli dharme, v globoki povezanosti z naravo in kozmično modrostjo. Njegova največja moč pa ni bila v fizični sili, temveč v notranji čistosti, meditaciji in znanju. Bil je učitelj kraljev, med njimi tudi slavnega kralja Daśaratha, očeta Rāme.

Kama-dhenu – sveta krava želja
Ena najbolj znanih legend govori o tem, da je imel Vasiṣṭha v lasti čudežno kravo Kama-dhenu, ki je lahko uresničila vsako željo – izpolnila je vsakršne potrebe, od hrane do duhovnih darov.
Ko je kralj Viśvāmitra (v tistem času še kralj, ne modrec) obiskal Vasiṣṭho in videl to izjemno kravo, jo je želel zase. A Vasiṣṭha je rekel, da takšno bogastvo ne pripada kraljem, temveč tistim, ki so v sozvočju z vesoljem. Kralj je poskušal kravo vzeti s silo, a je bil vedno znova poražen – ne z orožjem, temveč z Vasiṣṭhovo duhovno močjo.
Ponížen in osramočen je Viśvāmitra opustil svetovno življenje in se sam podal na pot joge in askeze – da bi nekoč postal enakovreden Vasiṣṭhi. In to mu je uspelo – postal je rishi, modrec, s svojo močjo. V tej zgodbi vidimo tudi, kako nas stik z resnično modrostjo lahko spremeni – poruši ego in prebudi srce.