Ko se naš pogled ustali, dih postane globlji, um jasnejši, telo pa sproščeno, a hkrati polno vitalne energije – prane.
V tem tednu bo vadba joge posvečena subtilni, a izjemno pomembni tehniki umirjanja pogleda – drishtiju. Drishti v sanskrtu pomeni “pogled” ali “zaznavanje”, in je eden izmed ključnih elementov jogijske prakse, saj vpliva neposredno na stanje uma, osredotočenost ter našo notranjo stabilnost.
Ko umirimo pogled, umirimo tudi valovanje misli, saj drishti deluje kot sidro za našo pozornost. B.K.S. Iyengar je o pomenu umirjanja pogleda dejal:
»Kadar so oči nemirne, je nemiren tudi um. Ko so oči mirne, postane miren tudi um.« (Light on Yoga, B.K.S. Iyengar).
Nemirne oči pogosto kažejo na nemiren um, kar se lahko izraža kot notranji nemir, zmedenost ali tesnoba. Pogosto se sploh ne zavedamo, kako zelo nemirne so naše oči. To lahko opazimo tudi pri sogovorniku, ko med pogovorom nemirno preusmerja pogled, kar običajno pomeni, da je njegov um razpršen ali da mu pozornost bega. Umirjanje pogleda nam pomaga, da zberemo svojo energijo in izboljšamo sposobnost jasnega razmišljanja in zaznavanja. Tukaj pa se že povezujemo s temeljnim načelom jogijske filozofije, ki ga Patanjali opisuje kot »chitta vritti nirodha« 1– umirjanje valovanj misli.
Glede samih asan pa bo poudarek na globokem odpiranju kolkov, zadnjih stegenskih mišic in primikalnih mišic (aduktorjev). Te skupine mišic so pogosto zaradi sedečega načina življenja in stresa še posebej napete, zato jih bomo postopoma sproščali in odpirali.
Izvajali bomo le ležeče in sedeče jogijske položaje (predklone), ki imajo tudi pomirjujoč učinek na živčni sistem.
Pridruži se nam pri tej vadbi, kjer bomo skupaj raziskali subtilno povezavo med našim pogledom, umom, dihom in telesom.ejših ravneh uma in duha. Z ozaveščeno vadbo zasukov boste hitro začutili, kako se poveča vaša življenjska energija, zdravje in notranji mir.
Se vidimo na podlogi za vadbo joge!
Namaste.
- योगश्चित्तवृत्तिनिरोधः
(yogaś citta vṛtti nirodhaḥ) »Joga je umiritev valovanj zavesti (uma).«
Druga joga sutra Patanjalijevih joga suter (1.2) ↩︎